Samostatná dělostřelecká pozorovatelna K — S 12b „Utržený“

Označení / název objektu: K — S 12b „Utržený“

Kategorie objektu: Samostatná dělostřelecká pozorovatelna, III. třída odolnosti

Objekt je situován: Kóta 718 Veselka 2,5 km severovýchodně od města Králíky

Provozní doba: Objekt K — S 12b je přístupný jen v termínech společných víkendů KPO a po dohodě..

Přístupové trasy: Přístupová cesta pro pěší začíná v Červeném Potoce u vodárny. Při pohybu po této cestě je nezbytné dodržovat přesně vyznačenou trasu, aby nedošlo ke konfliktu s majiteli okolních pozemků. Přístupová cesta pro motoristy: V Králikách se dejte směrem ke klášteru na Hedeči. Poté v prudké pravé zatáčce lemované stromy odbočíte vlevo dle šipky na asfaltovou polní cestu, ze které odbočuje polní cesta směrem k vlajce na stožáru u pozorovatelny. Pozemky navazující na polní cestu jsou soukromé. Nevjíždějte na ně!

Provozovatel: Pro město Králíky provozuje Společnost přátel čs. opevnění, o. p. s., se sídlem: Luční 199, Hradčany, 666 03; e-mail: tvrz@boudamuseum.com; ředitel společnosti Ing. Martin RÁBOŇ

Kontakty: Tvrz Hůrka, ul. 17. listopadu č. p. 1938, Králíky 561 69; telefon 606 669 888; e-mail: hurka@boudamuseum.com

Internetové stránky s dalšími informacemi: http://hurka.boudamuseum.com

Facebook s aktuálními informacemi: https://www.facebook.com/tvrzHurka/

Stručná charakteristika muzea:

Objekt je znovu vyčištěn, nyní se postupně čistí jeho okolí od skládek odpadů a terén se postupně uvádí do původní podoby. V plánu je postupná rekonstrukce dělostřelecké pozorovatelny do původní podoby. Nejzajímavějším exponátem je unikátní pancéřový zvon, dále zachované původní pancéřové dveře, originální zásobní nádrže na vodu. Ze střechy srubu je krásný rozhled na část pevnostní linie a též do dalekého předpolí na masiv Kralického Sněžníku a Jeseníků.

Stručná historie:

Dělostřelecká pozorovatelna byla k výstavbě zadána spolu s objekty dělostřelecké tvrze Hůrka 16. července 1936 jako 2./III. stavební podúsek ŽSV III Králíky. Prvním pracovním dnem na podúseku byl 5. srpen 1936, lhůta k provedení stavby byla stanovena na 24 měsíců. Podúsek budovala pražská stavební firma Dr. Karel Skorkovský. Celková zadávací částka za 6 objektů podúseku s podzemím tvrze činila 23 577 437,36 Kč. Do září 1938 se podařilo stavebně dokončit, vybavit a vyzbrojit všechny objekty tohoto podúseku (chyběly dělostřelecké zbraně tvrze Hůrka).

Během okupace byl objekt zařazen mezi ty pevnosti, na kterých se prováděly různé zkoušky výbavy, výzbroje i vnitřního zařízení a zkoušky postřelovací. Stopy postřelování jsou dodnes znát na zachovalém dělostřeleckém pozorovacím zvonu. Pěchotní zvon byl během okupace vytržen. Další období přečkal srub bez poškození a zařadil se tak mezi dobře zachované těžké objekty v úseku ŽSV III. Od roku 1993 probíhají na tomto objektu rekonstrukční práce.

Základní taktické a technické parametry:

Dělostřelecká pozorovatelna K — S 12b „Utržený“ je svojí konstrukcí a určením ojedinělým pevnostním objektem. Takticky tvoří součást dělostřelecké tvrze Hůrka, se kterou však není spojena podzemní galerií. Pozorovatelna je objektem třípatrovým, jenž byl projektanty prakticky celý zapuštěn do úrovně terénu. Vybetonována byla ve dnech 16. až 21. srpna 1937 a na její stavbu se spotřebovalo 1 405 m3 betonu. Pozorovatelna stojí za linií těžkého i lehkého opevnění a do bojové činnosti se neměla zapojovat. K bezprostřední obraně sloužily dva lehké kulomety. Na objektu byl osazen pancéřový pěchotní zvon a dělostřelecký pozorovací zvon. Osádku objektu mělo tvořit 18 vojáků.